ממונה בטיחות בניה

מנהלים אתר בנייה? באחריותכם לדאוג לבטיחות העובדים ועוברי אורח. חיים שירותי הנדסה ובטיחות בע"מ מציעים לכם שירותי ייעוץ, ליווי וניהול של היבטי הבטיחות השונים.

כל חברת בנייה המעסיקה מעל ל-100 עובדים, צריכה למנות ממונה בטיחות. מטרת המינוי היא להגביר את המודעות לחשיבות השמירה על בטיחות במקום העבודה, מתוך מטרה למנוע תאונות עבודה חמורות ומזעור סיכונים.

דואגים לסביבת עבודה בטוחה

בענף הבנייה יש לצערנו מספר גבוה של תאונות עבודה. התאונות הללו נובעות במקרים רבים מאופי העבודה אך גם מכשלים בטיחותיים וניהוליים. גורמי הסיכון בענף הבנייה הם רבים: עבודה בגובה, פציעה מציוד, העמסה ופריקה של משאות כבדים ועוד, כאשר אלו מסכנים גם את העובדים עצמם וגם עוברי אורח.

לא תמיד ניתן יהיה למנוע לחלוטין את הסכנות, אך לרוב אפשר לצמצם את רמת הסיכון ולהדריך את העובדים כיצד להתנהל בצורה בטוחה.

ממונה בטיחות – הכשרה ותפקידים

ממונה בטיחות הוא מי שעבר את ההסמכה הנדרשת ולמד בקורס ממונה בטיחות ספציפי לתחום הבנייה. בתום הקורס יש לעבור מבחן הנערך על ידי משרד הכלכלה. רק לאחר מכן ניתן לעבוד כממונה בטיחות בענף הבנייה. לא כל אחד יכול להירשם לקורס ממונה בטיחות, אלא רק מי שרכש השכלה באחד התחומים הספציפיים המפורטים בדרישות הקבלה של משרד הכלכלה ובעלי ניסיון בענף הבנייה. בנוסף, ממונה בטיחות צריך לקבל אישור כשירות מטעם מפקח עבודה ראשי ולדאוג לחידושו אחת לשלוש שנים, כאשר החידוש מותנה בימי השתלמות וריענון תקופתיים.

לממונה בטיחות יש תפקידים רבים, הכוללים בין היתר מתן ייעוץ להנהלה בנושאי בטיחות וגהות, העברת הדרכות בטיחות לעובדים, איתור והתראה על קיומם של מפגעים בטיחותיים, בניית תכנית בטיחותית שנתית ומעקב.

ממונה בטיחות הוא אחד מבעלי התפקידים החשובים ביותר בענף הבנייה. התנהלות נכונה יכולה למנוע את תאונת העבודה הבאה ולהגן על העובדים ועוברי אורח תמימים מפני פציעות חמורות ופגיעות בנפש.

בחברת חיים שירותי הנדסה ובטיחות בע"מ, שמים את הבטיחות מעל הכל. לקבלת ייעוץ בנושא ממונה בטיחות בבניה, אתם מוזמנים לפנות אלינו – חיים שירותי הנדסה ובטיחות בע"מ.